Maszyna do szycia Szycie

Rodzaje maszyn do szycia

Maszyny do szycia dzięki rozwojowi technologicznemu stają się coraz bardziej skomputeryzowane i zwiększa się automatyzacja różnych, przydatnych do pracy czynności. Jaka maszyna do szycia będzie najlepsza dla początkującej krawcowej, albo krawca-amatora?

Pierwsza komputerowa maszyna do szycia – jaka powinna być?

Do pierwszej przygody z krawiectwem dobrze będzie wybrać model, który ma ograniczoną ilość ściegów, aby zbyt duży stopień skomplikowania urządzenia nie utrudnił pierwszych kroków w obsłudze. Jeśli będzie to komputerowa maszyna do szycia, która ma wbudowaną pamięć, oraz istnieje możliwość użycia predefiniowanych programów i rodzajów szycia, to istotne będzie sprawdzenie, czy oprogramowanie zawiera wszystkie potrzebne na początku ściegi, to jest prosty i zygzakowy. Ten ostatni może mieć inną szerokość ściegu w zależności od wysokości maszyny, te najwyższe mają szerokość 9mm.  Istotną zaletą, którą posiada maszyna do szycia komputerowa jest zapis ostatnio (przed wyłączeniem urządzenia) używanego ustawienia, co znacznie przyśpiesza powrót do wcześniej przerwanej pracy nad materiałem.

Podpowiedzi na wbudowanym ekranie

Część urządzeń wychodzi naprzeciw wymaganiom użytkowników i przy użyciu wbudowanego (w zależności od budżetu i wybranego modelu) jednobarwnego, lub kolorowego wyświetlacza podpowiada wybór zalecanej stopki do wybranego rodzaju ściegu. Czasem taka podpowiedź może zaoszczędzić kilku-kilkunastu minut wertowania instrukcji obsługi maszyny do szycia.

Nawlekanie igły – ręczne, lub automatyczne

Nawlekanie nici na igłę maszyny do szycia to podstawowa czynność rozpoczynająca proces, prawidłowo nawleczona nić będzie prawidłowo wiązać materiał. Jest to jednocześnie czynność najczęściej powtarzana przy zmianie ściegu, lub kolorze szycia, nic zatem dziwnego w tym, że opanowanie tej czynności jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania krawca. Gdy weźmie się pod lupę urządzenia z wyższej półki cenowej, prawie każda komputerowa maszyna do szycia posiada możliwość automatycznego nawlekania, co znacznie przyśpiesza cały proces przygotowywania i odejmuje obowiązków.

Maszyna overlock

Przypuszczalnie w którymś momencie da się stwierdzić, że ściegi, które oferuje „zwykła” maszyna do szycia komputerowa to już zbyt mało i potrzebny jest jakościowy krok dalej.  Podstawowa różnica polega na tym, ze maszyna overlock posiada wbudowane dwa noże, które mają regulowaną głębokość cięcia.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *